Vysočina

10.05.2020

Havlíčkobrodsko

Zamilovaný kraj básníků, malířů a spisovatelů. Region, kde do Českomoravské vrchoviny na severu regionu zasahují Železné hory a kde najdete nejen zalesněné kopce, ale také skalnatá a romantická údolí, která pamatují řinčení husitských zbraní. Nejvyšším místem Havlíčkobrodska je Melechov s 709 metry nad mořem. Mezi významné památky patří hrad v Lipnici nad Sázavou, spojený se spisovatelem Jaroslavem Haškem, nebo hrad v Ledči nad Sázavou.

Žďársko

Při pohledu z letadla je Žďársko jedním velkým zeleným kobercem lesů protkaným modrými plochami rybníků. Zkrátka ideální místem k rekreaci a odpočinku. Je také domovem mnoha kulturních a historických památek. Žďár nad Sázavou zdobí památka UNESCO - kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Novoměstsko je pro změnu známé sportem, Zlatou lyží, biatlonem a závody horských kol ve Vysočina Areně a okolí Jimramova se označuje jako kraj Jana Karafiáta a jeho Broučků. Žďársko je součástí destinace Koruna Vysočiny, která zároveň zasahuje na Nedvědicko a Tišnovsko Jihomoravského kraje.

Jihlavsko

Jihlavsko leží na obou stranách bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou. Je velmi členité, protože převážně spadá do oblasti Jihlavských vrchů s nejvyšším vrcholem Javořice (837 metrů). Také tento region zdobí památka UNESCO - historické centrum Telče s tamějším zámkem. Mezi Telčí a Třeští se v lesích tyčí hrad Roštejn a samotná Třešť je pověstná svými betlémy a dvousetletou tradicí betlemářství.

Pelhřimovsko

Pelhřimovsko by se dalo popsat jako kopcovitý kraj plný kapliček, kostelíků a studánek. Region má výrazně podhorský ráz a jeho nejvyšším bodem je Křemešník s 765 metry nad mořem, kde v zimě využijete sjezdovku a v létě se pokocháte výhledem z rozhledny Pípalka. Na Pelhřimovsku pramení Želivka, která prostřednictvím vodní nádrže Švihov zásobuje pitnou vodou značnou část Prahy i Pelhřimov. Oblíbeným výletním cílem je klášter v Želivě a dobu 13. století a dále dokládá původně gotický hrad Kámen.

Třebíčsko

Třebíčsko leží v moravské části Českomoravské vrchoviny. Malebný ráz zdejší krajiny a čistá příroda vytvářejí ideální podmínky pro relaxaci i aktivní odpočinek v podobě turistiky a cykloturistiky. Region zdobí celá řada historických památek včetně těch na seznamu UNESCO. V Třebíči najdete jednu z mála kompletně dochovaných židovských čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památku UNESCO mimo území Izraele.
Třebíčsko pokrývá destinace s názvem Třebíčsko-moravská Vysočina.