CHEMIE

říjen - listopad ... Chemie v lidském těle

prosinec - únor ... Prvky a anorganické sloučeniny

březen - duben ... Anorgnická chemie II. (sloučeniny, výpočty)

květen - červen ... Organická chemie


Bezvadná interaktivní hra Věk chemie:

https://step.vscht.cz/hry/vek-chemie-interaktivni-karetni-hra/

Vyzkoušejte všeobecný přehled.
Týden vědy 2021

Celý minulý týden probíhaly zajímavé akce pro veřejnost organizované Akademií věd. Část přednášek byla a stále je on-line, tak můžete kouknout. Zde například jedna související s naším tématem biochemie:

Tady je ke stažení test pro ty, co nechodily na klub na téma Organická chemie. Prosím všechny neklubáče (případně všechny, kdo si chtějí vylepšit kreditové skóre) o vyplnění a odevzdání (emailem nebo papírově) ideálně do pátku 17.6., nejpozději však do středy 22.6.  

Souhrnný návod na názvosloví organické chemie. Není třeba ho umět, chci jen, abyste porozuměli systému, jak se s ním pracuje.


Tady je ke stažení test pro ty, co nechodily na klub na téma Anorganická chemie II. Prosím všechny neklubáče o vyplnění a odevzdání (emailem nebo papírově) do středy 4.5. Informace pro vyplnění můžete čerpat z úvodních prezentací dvou předchozích klubů (Chemické prvky a anorganické sloučeniny a Anorganická chemie II) a dalších materiálů k tématu, zde na webu. Případně lze využít dokument ZŠ Volyně (pro toto téma pouze stránky 57-82). 

https://zsvolyne.cz/assets/File.ashx?id_org=400111&id_dokumenty=1056


Tady je ke stažení test pro ty, co nechodili do klubu na téma Chemie v lidském těle. Prosím všechny neklubáče o vyplnění a odevzdání (emailem nebo papírově) do pátku 17.12.

Tady testík vložený 8.3. k procvičení názvosloví. Kdo zvládne odevzdá vypracováno, kdo nezvládne, bude procvičovat při hodině.


Titrace

25.03.2022

Čistá analytická chemie. Bohužel jsem zapomněla fotit. Vaším úkolem bylo zjistit pomocí titrace roztoku hydroxidu zjistit koncentraci roztoku kyseliny. Z hodiny vypracujeme protokol. Přikládám dokument se základními informacemi (čerpáno z webu https://edu.uhk.cz/titrace/index.html).

Vkládám prezentaci ke kyselinám a zásadám. Při hodině jsme prošli jen její první část, slidy k výpočtům jsme při hodině neprocházeli, ale asi se k nim vrátíme. Každopádně při hodinách počítat budeme.

Tento klub je pokračováním klubu předchozího, seznámíme se s dalšími chemickými látkami, názvoslovím a zkusíme chemické výpočty. Vyzkoušíme nově některé laboratorní postupy.

Zde vkládám jeden dokument, kde je souhrn postupu pro jednoduché anorganické názvosloví, s kterým jsme při hodinách začali, ať to máte po kupě.

Sacharidy

30.11.2021

Sacharidy, poslední skupina základních biologických molekul, které jsou součástí našich těl.

Lipidy

08.11.2021

Další základní složkou našeho těla jsou lipidy. Představili jsme si ty nejdůležitější - tuky (zásoba energie) a fosfolipidy (buněčné membrány).