Dopis Taťáně a Oněginovi

08.02.2022

Po Tristanovi a Isoldě, Oldřichovi a Boženě, Romeovi a Julii a spol. se dostáváme k další ikonické literární dvojici... Taťáně a Oněginovi. 

Román ve verších od ruského romantického spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina řeší dilema, zda v životě sázet raději na jistotu bez lásky, či volit lásku s nejistou budoucností. Taťána se musí rozhodnout. Odpustí Oněginovi a odejde s ním po boku od manžela, kterého nemiluje, ale má s ním jisté postavení, nebo zůstane věrná tomu, koho nemiluje, a zbytek života prožije bez lásky.

Přečtěte si o Evženu Oněginovi na Wikipedii a pak si pro inspiraci pusťte video osmáků z jedné základní školy, kteří dostali stejný úkol jako vy:  napsat takový dopis Evženovi a Taťáně, jaký toho druhého přesvědčí, aby si ho zvolil za životního partnera.

video zde: https://youtu.be/NIPAViT3anA

1. Představ si, že jsi Evžen a píšeš dopis Taťáně, kterou nade vše miluješ, snažíš se ji přesvědčit o své lásce, o svém polepšení, o čistotě svých úmyslů, o svém nehynoucím citu i o tom, že ti teď už může věřit... Prostě teď už víš, že lepší ženu nikdy nenajdeš a rozhodně ji chceš získat.

nebo:

2. Přestav si, že jsi Taťána a vyznáváš se ze své osudové lásky k Oněginovi. Víš, že nikdy nebudeš milovat nikoho jiného než jeho, on je tvou jednou nadějí na šťastný život, prostě ho chceš stůj co stůj získat pro sebe, on je tvou druhou polovinou, tvou spřízněnou duší...

Snaž se držet romantického stylu originálního Puškinova textu. Piš jako literární postava, používej básnické obraty, přirovnání, zkus svůj dopis gradovat... 


Úkol bude hodnocen jako sloh, tedy 8 kreditů.


PŘIPOMÍNÁM TAKÉ VAŠE ÚVAHY NAD SOKRATOVÝM CITÁTEM (starší úkol z ledna). Zatím se ke mně dostala jedna.


Termín odevzdání: mailem na veronika.kucerova@montessorilouny.cz nebo na whatsapp do pondělí 13. 2. 


Inspirovat se můžeš i zde: 

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/onegin-balet-1520312<br>

https://www.moravskedivadlo.cz/cinohra/repertoar/evzen-onegin-/?s=detail<br>

https://www.ndbrno.cz/opera/evzen-onegin/