Literatura úvod

19.09.2022

Čtení pomáhá proti stresu

Co děláte, když už máte všeho po krk a potřebujete vydechnout? Hodně lidí si jde zacvičit, na procházku, poslouchají hudbu nebo posedí u kávy v oblíbené kavárničce. Podle britského průzkumu mnohem rychleji pomůže čtení. Stres se z vás začne odplavovat už po šesti minutách čtení. Takže, až příště budete mít chuť dát někomu pěstí do nosu nebo začít řvát, zhluboka se nadechněte, vydechněte a zašijte se někam s dobrou knihou.

Čtení rozvíjí empatii

Když čtete knihu a obzvlášť, když je řeč o beletrii a fiktivních osobách a situacích, umíte se do děje tak vcítit, jako byste byli v jejich roli. Průzkumy prokázaly, že lidé, kteří čtou takové knihy, se umí lépe vcítit do problémů svého okolí i v reálném životě a mají pochopení pro slabší. Umí je lépe pochopit a také se lépe rozhodovat.

Čtení zrychluje mozkovou aktivitu

Je prokázáno, že po přečtení knihy mozek ještě několik dalších dní analyzuje nové informace a zařazuje je do existujících souvislostí. To má za následek zrychlení činností, jaké mozek vykonává a také zvětšení kapacity, protože nové informace si chce mozek zapamatovat. Zjednodušeně řečeno, každá přečtená kniha nám pomáhá být o něco chytřejší.

Čtení zvyšuje přitažlivost

Nevěříte? Tak si to představte. Vzdělaný a sečtělý člověk má více témat k hovoru než obvyklé často používané věty: "Co bude dnes k večeři?" a "Byl jsi venku se psem?" Sečtělí lidé můžou mluvit kdykoliv o čemkoliv, vždy mají téma k diskusi a ve valné většině případů chápou, o čem diskutují ostatní. Logicky přitahují ve společnosti víc pozornosti a působí přitažlivěji.

Čtení pomáhá lépe zvládnout životní krize

Čím víc čtete, tím víc poznáváte sami sebe. V praxi to znamená, že vás může motivovat k novým výzvám, pracovním úkolům i životním změnám. Možná vás inspiruje právě některá přečtená kniha, nebo vám dodá odvahu udělat nějakou změnu, které byste se jinak báli. Možná si vyzkoušíte něco nového stejně jako hlavní hrdina z nějaké knihy a možná po přečtení knihy budete mít jasnější pohled na to, co děláte špatně a změníte to.

Čtení zlepšuje paměť

Tak jako pravidelně cvičíte v posilovně nebo třeba hru na klavír, abyste zlepšovali svou výdrž či techniku, stejně tak čtení je kondiční cvičení pro váš rozum. S každou další přečtenou knihou nutíte sami sebe rychleji reagovat a přemýšlet. Když si přečtete něco, co jste zatím nevěděli, mozek to musí vyhodnotit a potřebuje víc prostoru pro "uskladnění". Proto budete i v pozdním věku rychleji reagovat a chápat než ti, kdo příliš nečtou.

Čtení rozšiřuje slovní zásobu

V každé knize narazíte na slova a obraty, které normálně nepoužíváte. Někdy se také stane, že nevíte, co to slovo znamená. Ale když si ho přečtete znovu a z kontextu pochopíte i význam, váš mozek už v této fázi začíná hledat způsoby, jak nové slovo začít používat třeba v budoucnosti. Čtení je příležitost, jak se nenásilně naučit něco nového.