Pohlavní a rozmnožovací soustava

26.05.2021

Hlavní rysy pohlavní soustavy

Též také rozmnožovací či reprodukční systémem je soustava orgánů a žláz, které mají za úkol tvořit pohlavní buňky s unikátní genovou informací a tuto informaci následně předat na potomky. Orgány pohlavní soustavy lze rozdělit na vnitřní (varlata, vaječníky) a vnější (penis, vulva). K těmto orgánům patří také přídatné orgány, mléčné žlázy u žen. Důležitým doplňkem pohlavní soustavy jsou také hormony, které podporují zrání pohlavních buněk, starají se o bezproblémové těhotenství, porod a následnou laktaci. Nejdůležitější hormony: estrogen, progesteron, testosteron, prolaktin, folitropin, lutropin a oxytocyn.

Rozdíl mezi mužem a ženou

Nebudeme se zde rozepisovat o tom, že žena a muž jsou naprosto rozdílné bytosti jak po fyzické tak po psychické stránce. Jde spíše o to, že muž dodá genetickou informaci v podobě spermie, která se spojí s ženskou pohlavní buňkou vajíčkem a tím vznikne unikátní genetická informace pro tvorbu nového života.

Hlavní rozdíly se začínají objevovat v období puberty, kdy se lidské tělo začne pomalu měnit tak, jak je předem nastaveno. Ochlupení, hrubší hlas, růst prsou, nástup menstruace a dalších druhotných pohlavních znaků.

Těhotenství

Těhotenství je proces, kterým žena odnosí živé potomky od početí (koncepce) do doby, kdy je potomstvo schopno života mimo dělohu. Začíná početím, což je proces oplodnění a formování zygoty (oplozená vaječná buňka po splynutí samčí a samičí gamety), a končí porodem.

Těhotenství trvá asi 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace do porodu. Je rozděleno do tří trimestrů.