Pondělní zadání

23.03.2020

Krásné pondělní dopoledne.

Po malém nátlaku na některé z vás se nakonec, až na jednoho jedince, podařilo nashromáždit vaše vypracované úkoly v termínu. Komentář k nim najdete na svém e-mailu, odkud jste je posílali. Chápu, že je situace dost vypjatá a i rodiče mají plnou hlavu problémů, které musí řešit a plné ruce práce. Nechci nikoho trápit, ale je dobré termíny a dohody dodržovat, popřípadě se omluvit, kvůli nějakému pádnému důvodu. Tak už to mezi lidmi ze slušnosti má chodit. Takže těm, kteří to zvládli, těm děkuji za spolupráci a ti, kdo to úplně nedali, ty prosím v pátek o lepší práci. Někteří jste drobně ,,ošulili" zadání a některým cvičením se vyhnuli...co dodat? Nic než, že to děláte vždy jen pro sebe.

Také byste měli dnes mít hotový projekt o lidském těle, každý své téma. Prosím, nafoťte projekt a pošlete na WhatsAppu. Kdo ho nemá, dejte vědět. Pro další procvičení anatomie lidského těla je zde pár zajímavých her.


Z češtiny máte dnes zajímavé zadání a platí pro všechny. Po domluvě s Kateřinou Vágnerovou jsme se dohodly, že si každý zkusí napsat ,,drabblík". Ti, co chodí na tvůrčí psaní již vědí o co jde. Ostatní se budou řídit návodem. 

Zatím půjde o pokusný drabble Co je to drabble? Kratinká povídka PŘESNĚ O STO SLOVECH. (Zdůrazňuji přesně. Word vám to spočítá. Pokud nevíte jak, napište mi na vagnerova.kat@seznam.cz .) Napište pokusné drabble na téma: Došly kolíčky (nejpozději do 26. 3.) a pošlete ho Katce. Pokud se vám nedaří zvládnout přesně sto slov, nezoufejte. Pošlete mi i jiný počet a já vám ukážu cestu, jak oněch sto slov dosáhnout. (Pro inspiraci si pročtěte drabblíky, které se zatím na webu objevily. Najdete je zde: https://sosaci.net/taxonomy/term/3235.

Pokusný drabble je povinný, koho to chytí může se zapojit do DMD. Níže info od Katky v případě dalšího zájmu o psaní drabblíků.

Zdravím všechny psavce, nejen ty, kteří chodí na tvůrčí psaní. Mám pro vás neobyčejnou výzvu. Blíží se duben, ve kterém se koná už více než deset let akce s názvem Duben měsíc drabble (zkráceně DMD).

O co jde? Na webu https://sosaci.net/ se každý den měsíce dubna v průběhu večera objeví téma, na které je potřeba do půlnoci následujícího dne napsat drabble. (Téma se objevuje vždy v předvečer, to první tedy už 31. března).

Co je to drabble? Kratinká povídka PŘESNĚ O STO SLOVECH. (Zdůrazňuji přesně. Word vám to spočítá. Pokud nevíte jak, napíšu vám.) 

Někteří z vás si to už vyzkoušeli, pro jiné to bude novinka, ale věřím, že to zvládnete všichni. (Pro ty, kdo nechodí na tvůrčí psaní podotýkám, že povídka, tedy i drabble, musí mít začátek, zápletku a konec.) Můžete napsat jedno jediné drabble za celý měsíc, to pokusné teď, nebo jich můžete napsat všech třicet (+ čtyři bonusy). Jdete do toho? Skvělé!

Co musíte udělat v případě zájmu o další psaní drabble, pokud vás to chytí a chcete se zúčastnit DMD?

1. napsat mi, že to chcete zkusit.

2. dát si osobní závazek, kolik drabblů zvládnu (Tak schválně, kdo zkusí všechny?)

3. Rozhodnout se, o čem budete psát. Vybrat si tzv. fandom. Fandom může být vaše oblíbená kniha, o jejichž hrdinech byste chtěli psát další příhody, které by se jim mohly stát (Harry Potter, Pán prstenů, Pejsek a kočička...), váš vymyšlený svět, ze kterého budete psát jednotlivé příběhy (Ze života mojí kočky, Mravenci u nás na zahradě, Lukáš a koronavirus...) nebo si můžete vymýšlet každý jednotlivý drabblík z jiného fandomu. Většina známých fandomů už tam je zadaná, později ukážu, jak si fandom vybrat nebo jak zadat vlastní. 

4. Napsat pokusné drabble na téma: Došly kolíčky (nejpozději do 26. 3.) a poslat mi ho. Pokud se vám nedaří zvládnout přesně sto slov, nezoufejte. Pošlete mi i jiný počet a já vám ukážu cestu, jak oněch sto slov dosáhnout. (Pro inspiraci si pročtěte si drabblíky, které se zatím na webu objevily. Najdete je zde: https://sosaci.net/taxonomy/term/3235

5. Pokud zvládnete tyto čtyři kroky, nezbývá už nic než se na webu https://sosaci.net zaregistrovat, vložit výše uvedené pokusné drabble, a pak už netrpělivě vyhlížet první téma. S registrací i prvním vložením taky ráda pomůžu.
Jaká bude odměna?

  • Pokud budete psát dobře, čeká vás záplava komentářů.
  • Ocitnete se v komunitě dalších asi sto padesáti autorů a užijete si spoustu legrace při psaní, čtení a komentování.
  • Za každý napsaný drabblík dostanete bodík. V případě dostatečného množství bodíku vás pak čeká i drobná odměna od organizátorů.
  • Pokrok v práci s jazykem. (Po měsíci zjistíte, že dokážete psát jasněji, z vašich textů zmizí zbytečná slova a myšlenka se vyloupne jako diamant.)
  • Mé uznání, které poroste se zvyšujícím se počtem napsaných drabblíků.

Tak, to je snad vše. 

KatkaMatematika - staro-nové učivo - ÚHLY, úhloměr mají i v Kauflandu, zatím není úplně nutný, pokud tam ale někdo pojede, ať vám ho koupí, jestli jej nemáte doma.

K procvičení cvičení  - všechna cvičení na druhy úhlů.