Úkol do 10. 5. - Don Quijote

09.05.2022

Když se řekne renesanční literatura, kromě velikána Shakespeara by vás mohlo napadnou ještě jedno jméno - Don Quijote (čti Don Kichot). Ne, není to další dramatik ani spisovatel, ale pravděpodobně jedna z nejznámějších postav světové literatury. Kopíruji z Wikipedie:

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (originální název z roku 1605 El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha, později Don Quijote de la Mancha či též Don Quijote [don kichote]) je pravděpodobně nejslavnějším španělským románem a jedním z klíčových děl světové literatury. Jeho autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra. Jedná se o román z období renesance, který uvedl do literatury komicky vyjádřený rozpor mezi skutečností a iluzí. V současné době je Don Quijote přeložen do 85 různých jazyků.

Jedná se o humoristický román, který se stal ihned po svém vydání bestsellerem a inspiroval mnoho malířů a dalších spisovatelů. Určitě víte, co to znamená, když o někom řeknu, že se chová donkichotsky... Nebo že jeho počítání je "boj s větrnými mlýny". 

Jestli ne, vyhledej si a zapiš, co tahle rčení znamenají. A sdílej mi.


Úkol:

1. Vypracuj PL, který jsi doslat ve škole.

2. Vysvětli, co to znamená chovat se donkichotsky a bojovat s větrnými mlýny.