Úkol do 10. 5. - William Shakespeare

09.05.2022

Jméno William Shakespeare už jste určitě někdy slyšeli. Největší dramatik všech dob, ale také básník - autor milostných sonetů. Přečtěte si o jeho životě a dělejte si poznámky, které informace pro vás byly nové, co vás překvapilo, jestli některou informaci nechápete nebo je v rozporu s tím, co jste si o něm dosud mysleli nebo slyšeli. 


William Shakespeare

Životopis

William Shakespeare se narodil v roce 1564 ve střední Anglii - v městečku Stratford nad Avonou. Pokřtěn byl 26. dubna 1564 (neví se přesně, kdy se narodil) a zemřel 23. dubna 1616.
Otec Williama byl rukavičkář. Působil v městské samosprávě. Matka pocházela ze staré zemanské rodiny. William byl třetí z osmi dětí, měl čtyři sestry a tři bratry. Jeho dvě starší sestry však zemřely, stal se tedy nejstarším.
Ze všech dětí jen dvě založily rodiny. Williamův rod vymřel ještě v 17. stol., švagrovi potomci však žijí do našich časů.
Shakespeare vystudoval gymnázium, naučil se latinsky a řecky. V osmnácti letech se oženil s o osm let starší Annou Hathawayovou. Půl roku po svatbě se jim narodila dcera Zuzana a později dvojčata Judita a Hamnet. Syn Hamnet však zemřel v jedenácti letech - v roce 1596.
Shakespeare působil jako herec a spisovatel v Londýně. Měl přístup do londýnských právnických kolejí i ke dvoru královny Alžběty I. (1533-1603), kde se hrály jeho hry. V roce 1594 poprvé vyšla tiskem dvě jeho dramata.
Stal se spolumajitelem a dramatikem vynikající londýnské divadelní společnosti 'Služebníků lorda komořího'. Tato společnost od roku 1599 hrála v nové aréně 'The Globe'.
V roce 1613 aréna 'The Globe' vyhořela a tím byla Shakespearova dramatická kariéra prakticky ukončena.


Shakespearova díla lze rozdělit do tří žánrů dramatické tvorby: kronikářské historické hry, zápletkové komedie a humanistické tragédie. Napsal přes třicet her a kromě toho řadu sonetů.


Čtou a hrají se dodnes.

Historické hry: např. Jindřich VIII., Richard II.


Komedie: např. Sen noci svatojánské. Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy, Jak se vám líbí, Kupec benátský, Mnoho povyku pro nic...


Tragédie: např. Romeo a Julie, Mackbeth, Hamlet, Othello, Král Lear, Antonius a Kleopatra