Vačnatci

10.01.2022

Vačnatců je na Zemi asi 250 druhů. 

Jejich velikost se pohybuje od 12 cm (vakomyš) až po dva metry (klokan). Někteří vačnatci žijí v Jižní Americe. Nejvíce se jich však vyskytuje v Austrálii, kde obsadili nejrůznější prostředí, jimž se přizpůsobili. Vačnatci jsou skupina savců rodících nedokonale vyvinutá mláďata, jejichž vývin pokračuje většinou ve vaku samice. 

Samice vačnatců nemají placentu, a proto nemůže být zárodek vyživován v těle matky. Po narození přeleze mládě do vaku a přisaje se k mléčné bradavce samice. Mláďata se krmí mateřským mlékem, postupně sílí a rostou. 

Koala medvídkovitá vypadá jako malý medvídek, ale s medvědy nemá nic společného. Tento australský savec se dokonale přizpůsobil životu na stromech. Prsty na předních končetinách má srostlé a při lezení jimi objímá větve stromů. Koala medvídkovitá se pomalu pohybuje po větvích blahovičníků a živí se jejich listím. 

Známými australskými vačnatci jsou klokani. Žijí ve stepích většinou v početných stádech stejně jako antilopy v afrických savanách. Stepní klokani mají mohutné zadní nohy. Silný svalnatý ocas slouží k udržování rovnováhy při skoku, v klidu se o něj opírají. Živí se trávou, které spotřebují velké množství.